خانه / تاریخ / اشوزوشت، مرغ بهمن

اشوزوشت، مرغ بهمن

اشوزوشت یا همان مرغ بهمن در زبان ساده یکی از اسطوره های ایرانی است. این اسطوره ی نیمه حقیقی همان جغد برفی یا سپیده بوف در میان محلی هاست. ایرانیان باستان و آریایی های اوستایی و زرتشتی عقیده داشتند مرغ بهمن در میان حیوانات و جانوران بعد از انسان عاقل ترین است. مرغ بهمن کتاب اوستا می داند و هرکس اورا ببیند باید محتاطانه رفتار کند و سعی در ترساندن یا آسیب زدن او به صورت بی دلیل نداشته باشد.

حال اینکه چکاوک مضمون این جمله بوده و مرغ بهمن نبوده؛ و یا اینکه ایرانیان قدیم و جدید گربه را افسونگر می دانند صرفا دلالت بر این دارند که پشت وجود و باطن برخی از حیوانات حقایق ماورایی نهفته است که اتصال مستقیم به سحر و روح انسان دارند. از همین رو ایرانیان باستان و آریایی ها و همچنین ماربزرگ های زرتشتیِ امروزه در ایران زمین مرغ بهمن را پرنده ی احتیاط می دانند و با آن با احترام برخورد می کنند.

همچنین همان اشخاص به مرغ بهمن برای آمرزش در دنیای دیگر که بهشت و دوزخ انسان را در بر می گیرد غذای رایگان می دهند تا بلکه با سیر کردن این مخلوق ویژه ی خداوند در نظر خودشان ، کمی نیکی به دست آورده باشند.

همانطور که می دانید ، شهر سوخته یک تمدن آریایی و نابود شده در ایران باستان و حدود ۶۹۰۰ سال پیش بوده است. این تمدن که در سیستان و بلوچستان قرار دارد، تا حد زیادی گرم و خشک به شمار می آید. اما در حفاری های انجام شده توسط باستان شناسان موردی حیرت انگیز کشف شد که جمجمه های مرغ بهمن توسط خشت و سنگ توسط مردم شهر سوخته شبیه سازی شده بودند.

این شبیه سازی مرغ بهمن که پرنده ای سرسیر است در ورای بیابان های داغ و گرماسوز جنوب شرق ایران بسیار حیرت آور است و خود دال بر اثبات وجود این افسانه میان مردمان باستانی ایران زمین است حتی مردم تمدن هایی که اصلا مرغ بهمن را به چشم ندیده بودند.

مطلب پیشنهادی

هنرستان آزادی فلسطین، تلفیقی از عشق و تاریخ

هنرستان نمونه دولتی فنی حرفه ای آزادی فلسطین، واقع در خیابان تهران نو ، نرسیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://www.20script.ir