خانه / تاریخ / اشوزوشت، مرغ بهمن

اشوزوشت، مرغ بهمن

اشوزوشت یا همان مرغ بهمن در زبان ساده یکی از اسطوره های ایرانی است. این اسطوره ی نیمه حقیقی همان جغد برفی یا سپیده بوف در میان محلی هاست. ایرانیان باستان و آریایی های اوستایی و زرتشتی عقیده داشتند مرغ بهمن در میان حیوانات و جانوران بعد از انسان عاقل ترین است. مرغ بهمن کتاب اوستا می داند و هرکس اورا ببیند باید محتاطانه رفتار کند و سعی در ترساندن یا آسیب زدن او به صورت بی دلیل نداشته باشد.

حال اینکه چکاوک مضمون این جمله بوده و مرغ بهمن نبوده؛ و یا اینکه ایرانیان قدیم و جدید گربه را افسونگر می دانند صرفا دلالت بر این دارند که پشت وجود و باطن برخی از حیوانات حقایق ماورایی نهفته است که اتصال مستقیم به سحر و روح انسان دارند. از همین رو ایرانیان باستان و آریایی ها و همچنین ماربزرگ های زرتشتیِ امروزه در ایران زمین مرغ بهمن را پرنده ی احتیاط می دانند و با آن با احترام برخورد می کنند.

همچنین همان اشخاص به مرغ بهمن برای آمرزش در دنیای دیگر که بهشت و دوزخ انسان را در بر می گیرد غذای رایگان می دهند تا بلکه با سیر کردن این مخلوق ویژه ی خداوند در نظر خودشان ، کمی نیکی به دست آورده باشند.

همانطور که می دانید ، شهر سوخته یک تمدن آریایی و نابود شده در ایران باستان و حدود ۶۹۰۰ سال پیش بوده است. این تمدن که در سیستان و بلوچستان قرار دارد، تا حد زیادی گرم و خشک به شمار می آید. اما در حفاری های انجام شده توسط باستان شناسان موردی حیرت انگیز کشف شد که جمجمه های مرغ بهمن توسط خشت و سنگ توسط مردم شهر سوخته شبیه سازی شده بودند.

این شبیه سازی مرغ بهمن که پرنده ای سرسیر است در ورای بیابان های داغ و گرماسوز جنوب شرق ایران بسیار حیرت آور است و خود دال بر اثبات وجود این افسانه میان مردمان باستانی ایران زمین است حتی مردم تمدن هایی که اصلا مرغ بهمن را به چشم ندیده بودند.

درباره ی سینا کارنلیوس

مطلب پیشنهادی

درس هایی از پرونده دکتر جوزف منگله

به استثنای احتمالی هیتلر و هیملر ، در مورد هیچ مردی در سالهای اخیر به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://www.20script.ir