خانه / رویدادها / بررسی شیوع بوی نامطبوع و مشکوک در تهران

بررسی شیوع بوی نامطبوع و مشکوک در تهران

شرح واقعه و بیانات مسئولین:

از ۱۰ دی ماه ۱۳۹۷ تا دیروز که چهارشنبه ۱۲ دی ماه ۱۳۹۷ خورشیدی بود گزارشات زیادی از سوی شهروندان و یا نهادهای مسئول دست به دست نقل شده است که بوی بسیار بدی در اقسا نقاط شهر تهران به مشام می رسد که بی شباهت به بوی تعفن فاضلاب نیست. گرچه برخی نیز آن را بوی گوگرد مانند دانسته اند، اما به هر حال بوی نامطبوعی است و نقاط مرکزی و شرقی شهر تهران را فرا گرفته است و در مناطقی مثل حسن آباد، میدان انقلاب، بازار بزرگ، متروی سعدی و ملت در مرکز شهر و همچنین نارمک و تهران نو در شرق تهران احساس شده است.

اصحاب رسانه اعم از صفحات رسمی و غیر رسمی در خصوص این موضوع اخبار بسیاری را منتشر کردند که غریب به اکثر آنها مطابق شایعه تشخیص داده شده و تکذیب شدند. یکی از این اخبار که به اشتباه و یا شاید هم به دروغ توسط رسانه های غیر رسمی در تلگرام و اینستاگرام منتشر شده بود بدین شرح بود:

بویی که مدتی است شهر تهران را پر کرده است بوی گوگرد است و نشان دهنده فعالیت های آتشفشان دماوند که در مجاورت شهر تهران قرار دارد می باشد. این موضوع می تواند نشانه ی زلزله ای هم باشد که تحت تاثیر فعالیت های آتشفشانی از سوی دماوند احتمالا رخ خواهد داد.

شایعه ی بالا در یک مصاحبه توسط مهدی زارع ، زمین شناس و کارشناس این تخصص مردود و کذب اعلام شد. چرا که اصلا بویی که در تهران محسوس است بوی گوگرد نیست و در اصل بویی نظیر زباله یا فاضلاب است و هیچگونه شباهتی با بوی گوگرد ندارد. البته تعداد بسیار اندکی از شهروندان به سازمان های ذی صلاح در این خصوص اطلاع رسانی کرده بودند که بوی گوگرد احساس می کنند اما این موضوع هم چندان دارای صحت در نظر گرفته نشد.

زهرا صدراعظم نوری ، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست شورای شهر تهران در این باره می‌گوید:

از زمان دریافت گزارش‌ها در این خصوص، در حال پیگیری موضوع از طریق مراجع ذیصلاح هستیم، اما باید بدانیم بررسی این دست مسائل زمان بر است و در نتیجه، هم مردم باید صبور باشند و هم دیگران مراقبت کنند تا با انتشار مطالب نادرست، تولید اضطراب نکنند.

نماینده مردم تهران در شورای شهر در پاسخ به این که آیا اظهارنظر مسئولان مختلف، رسانه های رسمی و غیر رسمی، در نهایت منجر به آگاهی بیشتر مردم در این خصوص نمی‌شود، می‌گوید:

آگاهی مردم خیلی خوب است، به شرطی که اطلاعات درست به ایشان داده شود تا منشأ تشویش ایشان نشود؛ اینکه هر کسی چیزی بگوید و حدس و گمان‌های خودش یا دیگران را انعکاس دهد، مردم را بیشتر دچار تشویش خواهد کرد.

بر اساس پیگیری‌هایی که کرده‌ایم، شرکت آب و فاضلاب در حال بررسی ماجراست و افرادی را مأمور کرده تا نقاطی که بوی نامطبوع احساس می‌شود را بررسی کنند و تا این لحظه هنوز گزارشی نداده‌اند. آتش نشان‌ها هم در نقاطی که بو بیشتر است، حضور دارند تا اگر خدماتی نیاز بود، ارائه دهند، اما نه ایشان و نه هیچ منبع دیگری تا کنون مواردی که در این خصوص گمانه زنی شده را تأیید نکرده‌اند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست شورای شهر تهران در پاسخ به این که آیا انتشار اخبار و گمانه‌زنی‌ها مختلف در این خصوص، مثلا نشت گاز، نشانه نگرانی مردم از پنهان‌کاری‌های برخی مسئولان و گرفتار آمدن به عواقب این پنهان کاری‌ها نیست، می‌گوید:

درباره نشت گاز چیزی نشنیده‌ام و نمی‌توانم درباره آن اظهار نظر کنم، اما تا جایی که اطلاع دارم، بیشتر گزارش‌ها حکایت از بوی فاضلاب دارد. آنچه مشخص است، موضوع در حال بزرگ شدن و شاخ و برگ یافتن است که اصلا چیز خوبی نیست.

وی با تاکید بر اینکه پنهان کردن هم غلط است، می‌افزاید:

بنده از صبح امروز تا ساعت سه – چهار بعد از ظهر به همراه جمعی در حال بازدید از محدوده‌های مختلف در منطقه ده بودیم [آزادی ، بریانک ، مرتضوی ، سی متری جی و محلات اطراف] اما حتی یک نفر هم بویی استشمام نکرد و همه چیز عادی بود. بر این اساس است که می‌گویم ظاهرا برخی در حال دامن زدن به ماجرا هستند. البته فارغ از همه این موارد، همچنان پیگیر این مسأله هستیم و در این خصوص اطلاع رسانی خواهیم کرد.

اما امروز در ۱۳ دی ماه ۱۳۹۷ قاطعیت ها در پاسخگویی بیشتر شد و توانستیم اطلاعات درستی را بالاخره در خصوص این بوی بد که تهران را به شکل شک برانگیزی فرا گرفته به دست آوریم. جناب اسماعیل کهرم، استاد دانشگاه طی یادداشتی که در روزنامه آرمان امروز منتشر شده بود اذعان داشت:

دیروز بویی نامطبوع در فضای پایتخت پراکنده شد و شهروندانی که منشأ بو را دنبال می‌کردند، نگران شده و به نظر برخی هم مشکوک می‌آمد! خبر‌هایی مثل فعال شدن آتشفشان که البته ربطی به این بوی ناخوشایند ندارد، چون فعال شدن آتشفشان عبارت است از داغ شدن چشمه‌ها و سنگ‌های گدازه آتشفشانی که هیچ‌کدام بوی نامطبوع ایجاد نمی‌کند. سنگ‌هایی که داغ می‌شود و به حالت سیال و روان درمی‌آید، زباله نیستند که تولید بوی نامتعارف کنند؛ بنابراین ریشه در جای دیگر است که البته مردم آنقدر خبر‌های ضدونقیض شنیده‌اند که حرف حق هم باور نمی‌کنند!

آنطور که سازمان آتش نشانی اعلام کرده ترکیدگی لوله فاضلاب باعث انتشار مقدار زیادی آب شده که وقتی روان می‌شود ابتدا در سطح زیر آسفالت و زمین جاری می‌شود، به‌طوری که پر می‌شود و از ترک‌ها و شبکه‌های فاضلاب بیرون می‌زند و آرام‌آرام در جهت قوه جاذبه، ثقل حرکت می‌کند و قسمت بزرگی از شهر را دربر می‌گیرد. اما بو شامل حرکت مایعات نیست و در جهت‌های مختلف پراکنده می‌شود و منطقه وسیعی را وسیع‌تر از سطح مایع فاضلاب که در سطح شهر روان است، دربر می‌گیرد.

نتیجه بررسی ها:

خوشبختانه آتش نشانی اعلام کرده که محل ترکیدگی مشخص شده و آن را رفع خواهند کرد. در واقع امکان اینکه فاضلاب با شبکه آب آشامیدنی تماس بگیرد، وجود ندارد. به خاطر اینکه سیستم‌ها طوری کشیده شده‌اند که بلافاصله نقطه ورود فاضلاب به شبکه آبرسانی متوقف می‌شود و هیچ خطری همشهری‌ها را تهدید نمی‌کند. ولی مشکل اینجاست که مانند چوپان دروغگو یکبار هم که راست بگویند، مردم باور نمی‌کنند. کمی صبر پیشه کنیم تا لوله‌هایی که قابل ترمیم است را ترمیم کنند و آن‌ها که نیست را عوض کنند تا به تکه بعدی برسد و مسأله کلا حل شود.

این‌ها در سیستم فاضلاب پیش‌بینی شده است. اما اگر بخواهیم اشاره‌ای هم به بحث آلودگی هوا داشته باشیم باید گفت که معاینه فنی در این امر مشارکت داشته و اکنون بیشتر اتومبیل‌های تهران معاینه فنی دارند و با توجه به اینکه ۸۵ درصد از منابع آلاینده هوا، متحرک هستند یعنی اتومبیل‌ها، موتورسیکلت‌ها و کامیون‌ها، به طور قطع تا به‌حال تاثیرش را داشته است.

مضافا اینکه هنوز ما شانس آورده‌ایم و به وارونگی برخورد نکرده‌ایم که این دود و دم را به حلق مان برگرداند. به نظر می‌رسد اوضاع از سال گذشته بهتر است و آمار هم همین را نشان می‌دهد. چنانچه مقدار گاز‌های آلاینده زیاد شود، بالا برود و یک لایه هوای سرد هنگام خروج از تهران روی آن قرار بگیرد، با پدیده وارونگی مواجه می‌شویم. چیزی شبیه دم کنی که اجازه نمی‌دهد هوای آلوده خارج شود و پایین برگردد که در این صورت وارونگی اتفاق می‌افتد.

دیدگاهتان را بنویسید