خانه / تاریخ / حنضر، لشگر مسلمانان آلمان نازی

حنضر، لشگر مسلمانان آلمان نازی

در سال ۱۹۴۱ میلادی مسیح، آلمان نازی و ارتش آن (ورماخت و وافن اس اس) ناحیه بالکان اروپا را فتح کردند، پس از فتح این ناحیه که در آن اقلیت های خاص مذهبی نظیر کاتولیک ها و مسلمانان در کنار هم زندگی می کردند تغییرات و رخدادهای بسیار زیادی در وافن اس اس ایجاد شد.

حاج محمد امین الحسینی – Haj Mohammad Amin Al Hosseini شخصی عرب و فلسطینی تبار ، و از قضا مفتی و روحانی اعظم کشور فلسطین بود که تبلیغات گسترده ای را به صورت عجیب و خودجوشی برای جذب سربازان مسلمان به وافن اس اس شروع کرد. وی تشویق مسلمانان ساکن ناحیه بالکان را به عضویت در وافن اس اس بسیار با قدرت انجام داد و باعث عضو شدن هزاران مسلمان به صورت داوطلبانه در اس اس شد.

هاینریش هیملر، فرمانده وافن اس اس با دیدن گزارش عضویت ۲۵۰۰۰ نفر مسلمان در وافن اس اس، دستور تشکیل شاخه سیزدهم وافن اس اس به نام حنضر – Handschar را داد. اینکار باعث سازماندهی مذهبی-گروهی واحدهای مسلمانی که در وافن اس اس تشکیل شده اند شد. حاج امین الحسینی رهبر عقیدتی گروهان مسلمان در وافن اس اس بود و به عنوان مفتی اعظم فلسطین در رادیو برلین اعلام کرد که «وظیفه اعراب مسلمان است که به همراه آلمان ها بر علیه یهود بجنگند و سازماندهی کنند».

اسلام از نظر عقیدتی برای شاخه حنضر و لشگر ۱۳ پیاده نظام اس اس بسیار اهمیت داشت، نفر به نفر و تک تک سربازان حاضر در این لشگر مسلمانان حال یا شیعه و یا سنی بودند. اما در صفوفی همسان و به همراه یکدیگر نماز می خواندند که در تصویر فوق کاملا پیداست. فرماندهی عقیدتی این گروه یعنی حاج محمد امین الحسینی تلاش بسیاری برای حفظ عقیده ناسیونال سوسیالیسم داشت، چه بسا این عقیده در تضاد با اسلام هم نبود و نیست، و می توانست به خوبی باعث پیشرفت آن ها شود.

لشگر حنضر بیشتر درگیر نبردهای پارتیزانی علیه پارتیزان های کمونیست و همچنین پارتیزان های یوگوسلاوی و ناحیه بالکان اروپا بود، این گروهان توانایی خود را با دفاع از متصرفات آلمان نازی به خوبی اثبات کرد. لشگر کوهستانی حنضر، یک واحد پیاده نظام با تسلیحات سبک بود که بیشتر در نبرد های پارتیزانی از آنها استفاده می شد.

این لشگر در مقابل پارتیزان های کمونیست به خصوص آنهایی که اهل یوگوسلاوی بودند، به خوبی عمل کرد و توانست از متصرفات رایش سوم و ارتش آلمان نازی دفاع نماید. در نوامبر ۱۹۴۴ ارتش سرخ شوروی در حال پیشروی از طریق بلگراد و شمال مجارستان برای رسیدن به خط دانوب بود، لشگر کوهستانی حنضر نیز در برابر شوروی به دفاع پرداخت اما این واحد در دانوب با وارد آمدن تلفاتی سنگین دست به عقب نشینی اجباری زد و در ۲۵ نوامبر همان سال آن ها به جنوب کشور مجارستان منتقل شدند و به سنگربندی و تجدید قوا پرداختند.

از دسامبر ۱۹۴۴ تا ژانویه ۱۹۴۵ لشگر حنضر در شهر باراس در جنوب یک دریاچه، به دفاع در برابر ارتش سرخ شوروی پرداخت که این دفاع طولانی مدت باعث متلاشی شدن لشگر حنضر شد به گونه ای که این لشگر به دو قسمت تقسیم شد؛ یک قسمت از سربازان در شهر باراس به محاصره درامده و اکثرا به شکل بی رحمانه ای کشته شدند. باقی مانده لشگر حنضر نیز به شرق اتریش گریختند و پس از چند نبرد کوچک ، سر انجام به اسارت نیروهای ارتش سرخ شوروی در آمدند.

مطلب پیشنهادی

هنرستان آزادی فلسطین، تلفیقی از عشق و تاریخ

هنرستان نمونه دولتی فنی حرفه ای آزادی فلسطین، واقع در خیابان تهران نو ، نرسیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://www.20script.ir