خانه / تاریخ و انسانی / مروری بر عجایب ایران باستان

مروری بر عجایب ایران باستان

برخی تکنولوژی ها یا دانش های مردم ایران باستان امروزه باعث حیرت و تعجب برخی تاریخ نگاران شده است ، دستگاه های برش سنگ ، سرویس های بهداشتی ، وسایل شخصی و… همه چیز هایی که از دوران باستان به دست باستان شناسان امروز رسیده است تعجب تاریخ نگاران و باستان شناسان را برانگیخته است. در این مقاله با استناد به مدارک تصویری و نه مدارک نوشتاری که هزاران شبهه در آن ها وجود دارد می توان این فرهنگ و تمدن ایرانیان را اثبات کرد.

سرویس بهداشتی هخامنشی:

این شیء بازمانده از دوران هخامنشیان شاید یکی از ناب ترین نشانه های فرهنگ ایرانی است که در کشور خودمان نگهداری می شود و مسئولین درباره آن کم لیاقتی به خرج نداده اند! این دستگاه یک سرویس بهداشتی است که البته تکه ای مستطیل شکل از جلوی آن کنده یا خرد شده است و متاسفانه در هر حال در دسترس نیست.

طبق بررسی و تحلیل های سازمان میراث فرهنگی کشور ایران در میان این صندلی حفره ای عمق وجود داشته است که مردم یا در صورت عمومی نبودن صندلی ، شاهنشاهان و درباریان برای اجابت مزاج روی آن می نشستند. پس از انجام کار مخزنی که در زیر [احتمال] قرار داشته می بایست تخلیه می شده است. در حالی که تمدن های اروپایی آن زمان نظیر یونان از لباس بهره نمی گرفتند و برهنه حرکت می کردند ، از سرویس بهداشتی نیز بی بهره بودند هخامنشیان توانسته بودند با این ابتکار بی نظیر خودشان به راحتی فرهنگ نظافت و پاکیزگی را تا به امروز در ایران به جای گذارند.

وسایل اطعام:

بیش از ۱۰۰ قاشق و چنگال از دوران ساسانیان بر جای مانده است. قاشق و چنگال هایی که ایرانیان باستان با آن غذا می خوردند. اشکانیان نیز از این مسئله بی بهره نبودند و طبق اسناد و مدارک یافت شده با قاشق و جنگال غذا میل می کردند. چنانچه در برخی داستان ها به صورت احتمالی و شایعه وار نقل شده است که ملکه موسا (دختر رومی که در دربار اشکانی قدرت یافت) نمی دانست چگونه از قاشق و چنگال استفاده کند و در نتیجه هربار برای یادگیری نحوه صحیح اطعام از خدمتکاران خود کمک می گرفت.

آینه عیلامی:

در تصویر بالا شما می توانید یک آینه زنگار بسته را مشاهده کنید که از دوره ایلامیان / عیلامیان باستان به جای مانده است. این آینه با سطح اندکی مورب که دارد از سیقل دادن یک تکه فلز نازک به مراتب بسیار بالا ساخته می شده است و برای نشان دادن تصویر مردم به خودشان استفاده می شده است. این در حالی است که بشر در تواریخ معاصر با آریایی ها و ایلامی ها همواره از آب برای دیدن چهره خود به شکلی کودکانه بهره می گرفته است.

پیل اشکانی:

باتری! آری منظور از پیل که یک واژه فرانسوی است همان باتری است، پیل اشکانی یکی از اختراعات بی نظیر ایرانیان بوده و هست. کاربرد آن هیچوقت به طور قطعی مشخص نشد چرا که ده ها فرضیه تنها درباره علت و چگونگی ساخت آن از یک کوزه گلی ، میله و پشم لوله شده مطرح شده است. پیل اشکانی منبعی برای تولید نیروی الکتریکی به کار گرفته می شده است.

جناب ویلهلم کونیگ، کاشف آلمانی تبار پیل اشکانی در سال ۱۹۳۶ همزمان با المپیک برلین در آلمان نازی به رهبری هیتلر فقید این پیل را در شهرفرا-باستانی تیسفون نزدیکی بغداد پیدا کردند. کاربرد اصلی پیل اشکانی در جهت تولید الکتریسیته و برق مشخص شده است ، از برق و فشار بالای آن جهت داغ کردن زر و برخی دیگر از فلزات جهت آبکاری بهره گیری می شده است.

با این مسئله در می یابیم که ایرانیان باستان الکتریسیته نیز تولید می کرده اند! در سال ۱۹۳۶ که المپیک شاید یکی از مهم ترین اخبار روز دنیا بود ، پیل اشکانی توانست جای تیتر المپیک را در روزنامه ها بگیرد و مدت یک هفته همواره لقلقه ی زبان ها بود.

گریفین ، موجود عجیب دریاچه ارومیه:

گریفین موجودی است که همه تصور می کردند تخیلی است! اما گویا یکی از حیوانات عجیبی بوده نظیر ماموت ها ، پلنگ های عصر یخی و.. که منقرض شده است. گریفین موجودی با بدنی شبیه به گربه سانان [صرفه شبیه] و سری پر شباهت به سر پرندگان بوده است. سایز بدنی این حیوان حدود یک شیر آسیایی در نظر گرفته شده است.

اما گرفین چگونه پیدا شد؟ هنگامی که تحت تاثیر بی مسئولیتی مسئولین در ایران و جمهوری اسلامی دریاچه ارومیه رو به خشکی نهاد جسد موجودی چند هزار ساله در کف دریاچه پیدا شد که به خاطر نشست نمک ها روی بدنش امکان تجزیه آن وجود نداشته است، همانطور که می دانید نمک مانع تغییرات شیمیایی در گوشت و پوست است.

به همین دلیلی کدبانوان ایرانی هنگام طبخ غذای گوشتی، در انتهای آن نمک را اضافه می کنند تا مانع طبخ آن نشود. با همین منطق دانشمندان توانستند چگونگی بقای جسد این موجود بعد از هزاران سال در دریاچه ارومیه را توصیف کنند. شرکت خطوط هوایی ایران ایر – IRAN AIR که رسمی ترین خطوط هوایی ملی در ایران است نیز نشان و نماد خود را گریفین قرار داده است. برخی ایرانیان به ویژه مردم بومی ایل بختیاری در استان لرستان و همچنین بومیان کردستان، شیردال را افسانه ای می دانند که بی شباهت به گریفین نیست! گویی دو بال و مشتی پر بر روی سر این حیوان کافیست تا گریفین به شیردال تبدیل شود.


منابع:

  • کتاب تاریخ مردم ایران از عبدالحسین زرین کوب
  • کتاب ایران باستان از حسن پیرنیا
  • ایران در سپیده دم تاریخ از جورج کامرون
  • تاریخ از عهد باستان تا قرن ۱۸ از پیگولووسکایا، ترجمه کریم کشاورز

مطلب پیشنهادی

ارگ راین ، قلعۀ خشتی و در حال فراموشی

پیش گفتار: این مطلب را عملا می توان یک سفرنامه دانست، چرا که حاصل پژوهش …

دیدگاهتان را بنویسید