خانه / علم و دانش / گیاه جادویی مهرگیاه یا ماندراک چیست؟

گیاه جادویی مهرگیاه یا ماندراک چیست؟

گیاه ماندراک (به انگلیسی: Mandrake) که با اسامی نظیر «مِهرِ گیاه» یا «مِهرِ مَردُم» هم شناخته می شود، گیاهی بسیار عجیب است که ریشه هایی مانند شمایل انسان دارد. این گیاه به خاطر ظاهر عجیب و سحرآمیز خود سالها در اروپا و به خصوص بریتانیا مورد استفاده جادوگران قدیمی بود. مهرگِیاه اصولا نوعی سیب زمینی به حساب می آید که خود نوعی گیاه از راسته ی تاج ریزی ها و از سرده ی مردم گیاهان (ماندراگوراس / Mandragoras) است.

مهرگیاه ، گل و برگ هایی بسیار پر و ریشه ای ضخیم دارد. عمدتا ریشه های مهرگیاه به صورت دو شاخه است و حد ما بین دو شاخه همانند پای یک انسان و بالاتر از آن همان جایی است که صورت و شمایل چهره انسانی پدید می آید. این گیاه در نوع خود دو نوع میوه می دهد و همانند نخل میوه هایش نر و ماده دارند! اما در هر حال تنه و ریشه ای که از آن تولید می شوند یکسان هستند که در این مورد خاص با نخل و گیاهان امثالهم در تضاد است. در ایران، به میوه هایی خوردنی که حاصل از ماندراک یا همان مهرگیاه است دسترسی وجود دارد و آن ها را با نام متفاوت «سَگ شِکَن» می توان از فروشگاه های خاصی خریداری کرد که صد البته به خاطر خاص بودن این گیاه و کمیاب بودن آن میوه های آن هم با ارزش هستند.

از ماندراک حتی در فیلم سینمایی هری پاتر هم استفاده شده است! در تصویر مقابل شما می توانید سکانسی از فیلم هری پاتر، کلاژ شده کنار یک اثر تاریخی-شرقی (احتمالا چینی) را مشاهده کنید که خود گویای قدمت این گیاه از سالیان پیش تا کنون است.

جادوگران در قرون وسطی بسیار از ماندراک استفاده می کردند و دلیل اصلی حضور این گیاه در فیلم سینمایی های هری پاتر که شخصیت های جادوگر در آن بسیار هستند هم همین است. ماندراک نوعی گیاه بود که در سحر و جادو و طلسم های شفا دهنده به شدت از آن استفاده می شد و در علوم غریبه و حتی علوم جاهلانه ای که به شکل خود ساخته از دروغگویان عصرهای پیشین نشأت گرفته بودند، این گیاه به عنوان گیاهی سحرآمیز مورد استفاده بود.

ماندراک یا مهرگیاه، یکی از گیاهانی است که کاشت و برداشت آن در خاک های مختلف خصوصا خاک باغچه ای که گل هایمان را در آن پرورش می دهیم ممکن است. گرچه همیشه مهرگیاه کاملا شمایل انسانی ندارد و ممکن است تنها به دو شاخه ی جدا از هم در ریشه بسنده کرده باشد اما در مواقع بسیاری ریشه های این گیاه به شکل عجیب و خارق العاده ای به انسان شباهت دارند! چهره آن ها هم غالبا گویای یک انسان وحشت زده، متعجب، ناراحت، خواب آلود و حالاتی از این دست را نشان می دهد و معمولا با گیاه های دیگر شباهت بسیار کمی دارد که این خود یکی از خواص حیرت انگیز این گیاه است.

گیاه ماندراک از شرایط چندان خاصی برای کاشته شدن تبعیت نمی کند و معمولا با شرایط آب و هوایی معمولی سازگار است. اما در اروپای قدیم به دلیل ممنوعیت و مخفی بودن سحر و جادوگری و از طرفی مورد استفاده بودن مهرگیاه در سحر و جادوگری و علوم غریبه این گیاه با نابودی شدید توسط مردم یا حکومت ها مواجه بود تا حدی که از یک گیاه وافر به یک گیاه نادر تبدیل شد. به عنوان یک گیاه، ماندراک یکی از گیاهانی است که در برابر حشرات مقاومت خوبی دارد و انتشار انرژی مثبت را همانند گیاهانی مثل بامبو انجام میدهد. ریشه های آن با وجود اینکه سیب زمینی به حساب می آیند خوردنی نیستند و تنها از میوه های آن می توان بهره گرفت.

همانطور که در تصویر مقابل می بینید، ۳ گیاه ماندراک که ریشه هایشان از زمین خارج شده حاوی چهره و شمایل کاملا انسانی هستند! اتفاقا چهره هایشان نیز کاملا متفاوت است و ساختار برگ هایشان به نوعی است که مصنوعی و رنگ پریده و یا در مواقعی بسیار تیره به نظر می رسند. طبق تحقیقات ما و به گزارش ایران گلوب، درست همانند سیب زمینی ها که ماندراک نیز جزوی از آنهاست، هرچه ماندگاری مهرگیاه (مادامی که به آن رسیدگی می شود) در خاک بیشتر شود ریشه آن تپل تر و ضخیم تر می شود.

دلیل اصلی این که در مواردی ظاهر انسانی این گیاه حفظ نمی شود همین است. از خواص مهرگیاه یا ماندراک می توان به مواردی نظیر میوه هایی پر از ویتامین، ریشه های قابل استفاده برای پاکسازی سطح پارچه و یا برخی خواص پیچیده درمانی که سابقا در زمان های دور، در طب های سنتی کشورهای شرق آسیایی مثل چین، ژاپن و کره کاربردهای فراوانی داشتند اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://www.20script.ir